JĘZYKI OBCE | NAUKA

Dlaczego omawiam języki obce na tym blogu?

Ponieważ języki obce są ważne. Dzięki nim możemy poznawać świat. Języki nas uwalniają, fizycznie i psychicznie. Nie zamykają nas w czterech ścianach, nie zamykają nas w granicach własnego kraju. Języki nas uwalniają, odsuwają od nas strach przed podróżą, wzbudzają w nas chęć wychodzenia w świat i korzystania z niego.

Języki zawsze były dla mnie ważne. Pamiętam pierwszą lekcję angielskiego, jaką miałam w szkole podstawowej. Była ona dla tych, którzy chcieli w niej uczestniczyć. Był to pierwszy rok w historii mojego kraju, gdy język rosyjski nie był obowiązkowy. Zajęcia odbywały się w szkolnej świetlicy i zmieniły wszystko. Od tego dnia był to mój drugi język, język, którego uczyłam się w każdej wolnej chwili, czy to oglądając film ze słownikiem w ręku, czy to czytając jedną, jedyną gazetę napisaną w języku angielskim, jaką posiadałam, strona po stronie od zwykłych artykułów poprzez wyniki giełdowe.

Jeśli kochasz języki obce, jeśli czerpiesz przyjemność z nauki i z możliwości rozumienia innych ludzi, w którejś chwili jeden język przestaje Ci wystarczać. Tym bardziej, jeśli zaczynasz rozumieć, że język żyje, zmienia się, w wielu częściach świata brzmi inaczej i używa się go inaczej. Wtedy chcesz rozumieć więcej.

Jakich języków uczę się w 2016 i 2017?

W roku 2016/2017 uczę się języka włoskiego na poziomie B1 i hiszpańskiego na poziomie A1, choć oficjalnie jestem na poziomie A2. Celowo jednak wracam do podstaw, ponieważ należę do grona tych osób, które mają problem z nauką dwóch języków romańskich w tym samym czasie. Aby móc uczyć się włoskiego jeszcze przez moment muszę być w nim na poziomie wyższym, niż w języku hiszpańskim. Na pewnym etapie będę mogła wyrównać.

Wracam też do nauki języka angielskiego, mimo, że jest to język, którego używam (w przeliczeniu na godziny w ciągu doby) częściej niż języka ojczystego. Czuję niestety, że pomimo poziomu C1, stoję w miejscu i nie czuję się z tym dobrze. Chciałabym również podejść do egzaminu LCCI - English for Tourism i LCCI Level 4 - Diploma in Business English for International Managers.

Jakie mam plany do końca 2017?

Włoski - mieć gramatykę poziomu B1 w małym palcu i nie mieć problemu ze słownictwem

Hiszpański - móc swobodnie porozumieć się za granicą

Angielski - przygotować przynajmniej 50% materiału do LCCI - English for Tourism

Posty przydatne w nauce

Murazzano (it) | O baranach i ignorancji językowej.
2 sierpnia 2017. Piekło w Krakowie dzisiaj mamy. W dzień i w nocy.   Nie wiem jak głęboko zapuszczacie się
Read more.
Italiano, dove sei? Ho bisogno di te….
W nauce języka chodzi o to, żeby na końcu procesu nauki, który nigdy nie powinien się kończyć, mówić i rozumieć
Read more.
dyktando
Dyktando w języku obcym – jak przygotować ćwiczenie na pisanie ze słuchu?
Dyktando to jedno z ćwiczeń, którego nie znosiłam, a które teraz doceniam. Właśnie teraz, po wielu latach nauki, najczęściej brakuje
Read more.