Napoli_plan

Neapol (it) & ArteCard | rozwiązanie warte uwagi.

Neapol to kolejny większy cel, dla którego research jest konieczny. Ale przewodnika i tak nie przeczytam.

Zaczynam się już cieszyć na Neapol. Na pizzę, której normalnie nie jem, na neapolitański akcent, przez który zapewne niczego po włosku nie zrozumiem, na Włochów. Na ludzi.

Nie lubię planować szczegółów pobytu będąc jeszcze w domu, ale czasem muszę, żeby przypadkiem nie przepłacić za rzeczy podstawowe. Dzisiaj moje wnioski po researchu na temat transportu i cen biletów wstępu do miejsc, które trzeba zobaczyć.

Zapraszam na post o tym, co trzeba przemyśleć będąc jeszcze w domu, żeby na miejscu nie płacić małych kwot, które w podsumowaniu okażą się przesadzoną wartością. O czym należy zadecydować z wyprzedzeniem, żeby ta wyprawa miała ręce i nogi oraz dlaczego warto to zrobić tak, a nie inaczej. 

Gdzie zacząć poszukiwania?

Dla mnie kwestią podstawową są kultura, języki i jedzenie. To dla tych trzech wychodzę w domu, wsiadam do samolotu lub samochodu, a inne powody uznaję za szczegóły. Niemniej jednak w rozważaniach uwzględniam transport lokalny, co jest oczywiste. Zaczynam więc planowanie.

Poszukiwania najlepiej rozpocząć na poniższej stronie dostępnej w wersji włoskiej lub angielskiej. Jestem na niej ilekroć wybieram się do Włoch.

Coopculture - Società Cooperativa Culture

CoopCulture, Società Cooperativa Culture. La più grande cooperativa operante nel settore dei beni e delle attività culturali in Italia.

Wybieramy w pierwszej kolejności Pompeje, których nie ominiemy na pewno. Zawsze chciałam je zobaczyć, żeby zrozumieć co się tam stało i jak okolice Neapolu wyglądały wcześniej. Teraz mam ku temu okazję. Co zrobimy z resztą czasu nie wiadomo, wniosek jest więc jeden - potrzebujemy elastyczności. Elastyczności, która zniesie fakt, że jak zawsze będziemy wychodzić z hotelu później niż wszyscy (około 10:00) i wracać w środku nocy.

Wracam więc do Pompei. Jak na terenie całych Włoch i tutaj możecie wejść za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Tylko komu uda się to zgrać z terminem lotu, ceną biletu i możliwością wzięcia urlopu? Zapewne niewielu. Nam się nie udało, pozostaje więc wybrać spośród dwóch dostępnych opcji.

Neapol w dwóch opcjach do wyboru. Zależy od Ciebie.

Opcja #1

Dla tych, którzy mają na pobyt więcej niż 3-4 dni i mogą do Pompei przyjechać więcej niż 1 raz w ciągu pobytu.

Co się opłaca w takim przypadku?

Zdecydowanie bilet pozwalający Wam na zobaczenie całych Pompei czyli wraz z wszystkim, co je otacza, czyli samych Pompei + Ercolano, Boscoreale, Oplontis, Stabiae) w ciągu 3 dni.

Nawet jeśli stwierdzicie, że nie chcecie być we wszystkich tych miejscach i tak już przy wizycie w 2 z nich opłaca się kupić bilet zintegrowany. Jest tańszy niż 2 bilety kupione osobno. Bilet zintegrowany kosztuje 21 euro, bilet do samych Pompei natomiast kosztuje 10 euro.  

Visit Pompeii - Archeological Site

Pompeii, Pompei Italy July 2018. Info and reservation, opening hours, TicketOffice, Services and Scheduled Events

Opcja #2

Jeśli macie więcej czasu na zwiedzanie Neapolu i okolic LUB jeśli chcecie być maksymalnie elastyczni w ciągu krótkiego pobytu proponuję rozważenie zakupu karty Campania Artecard, dostępnej w kilku wersjach; w wersji na 3 dni lub na 7 dni na Neapol lub z w wersji 3 lub 7 na cały region. Tę wersję wybieramy. 

Pamiętaj, że nie jest to karta dotycząca transportu. Jest to karta, która łączy dostęp do najważniejszych atrakcji turystycznych i kulturowych połączona z transportem. Nie na odwrót. Jeśli nie zamierzasz zwiedzać po prostu jej nie kupuj. 

Należy pamiętać o tym, że Pompeje nie są zaliczane do Neapolu, tym samym wersja karty na Neapol nie zawiera wizyt w Pompejach. 

Co wybieramy? Opcję "region" oczywiście.

3 dniowa karta na Neapol zawiera transport w mieście i darmowe wejścia do 3 (dowolnie) wybranych muzeów i miejsc wartych zobaczenia .

Wersja karty zawierająca Pompeje, czyli karta Tutta la Regione zawiera Pompeje i Neapol, ale tylko 2 wejścia gratis, przy czym wejście do 4 dowolnych punktów w Pompejach (z 7 dostępnych) jest traktowane jak jedno wejście. Żeby maksymalnie wykorzystać tę kartę kosztującą 32 euro należy dobrze zaplanować swój czas i zmierzyć siły na zamiary. Dla nas 4 miejsca na tym terenie to sporo. Kiedyś wrócimy po więcej.

campania>artecard Tutta la regione - Stantard 3 or 7 days, and Young 18-25

Napoli è la più misteriosa città d'Europa, è la sola città del mondo antico che non sia perita come Ilio, come Ninive, come Babilonia. È la sola città del mondo che non è affondata nell'immane naufragio della civiltà antica. Napoli è una Pompei che non è stata mai sepolta.

Karta zawiera transport w całym regionie i aktywuje się w momencie wejścia do publicznego środka transportu lub w momencie wejścia do pierwszego muzeum. 

Dla nas wersja region jest lepszym wyborem. Mamy na całą wizytę 3,5 dnia, z czego jeden dzień na Pompeje.

W dowolnej chwili możemy zdecydować co wybierzemy w drugiej kolejności.

Nadal cena wejścia na cały teren Pompei to 21 euro na 3 dni, gdzie karta na region kosztuje 32 euro, czyli pozostałe 11 euro pokrywa nam koszt całego transportu w trakcie pobytu poza dojazdem z lotniska i na lotnisko, nie uruchomimy bowiem karty w pierwszym dniu, kiedy to mamy tylko dojechać do hotelu. 

Jeśli macie wątpliwości zawsze możecie oprzeć się na standardowym transporcie i nabyć bilety do poszczególnych atrakcji turystycznych indywidualnie i płacić osobno za przejazdy, ale dla nas nie jest to rozwiązanie. 

Transport | ceny & jak znaleźć sensowne rozwiązanie.

Należy pamiętać, że o ile wspomniana wcześniej karta jest wiążąca, bo wydanie pieniędzy z góry obliguje do jej sensownego wykorzystania, o tyle jest to najprostsze i najbardziej elastyczne rozwiązanie dla kogoś, kto ma tylko kilka dni na wizytę. Nie myślicie o biletach, nie szukacie informacji, po prostu wsiadacie i jedziecie. To bardzo dobra opcja, gdy ścigacie się z czasem.

Jak dla mnie matematyka udowadnia jedno - płacę 32 euro za kartę – odejmuję 10 euro za (same) Pompeje -> 21 eur zostaje w mojej kieszeni i nadal mogę obejrzeć jeszcze jedną wystawę lub miejsce. Prawdopodobnie wybierzemy jedną z tych dwóch propozycji –

  • Entry to the 3 sites Castel Sant’Elmo , Museo Duca di Martina and Museo Pignatelli Cortes  counts as a single admission (standardowa cena pojedynczych biletów do tych miejsc to łącznie 14 euro)

lub

  • Entry to the 5 sites on the Caserta and Antica Capua circuit counts as a single admission (cena za 5 miejsc to 22,5 euro)

Wniosek jest jeden - przy wyborze wizyty w Caserta transport w całym regionie mam zupełnie za darmo. 

Albo inaczej - 21 euro / 3 dni = 7 eur na dzień na transport, gdzie bilet za pojedynczy przejazd kosztuje 1,3 eur za osobę na obszarze Neapolu. Im dalej od centrum Neapolu tym drożej.

Z włoskiego doświadczenia wiem, że nawet jeśli dziennie większość odległości pokonuje się na piechotę, to 6-8 euro na osobę wydane na transport na dzień to minimum, gdy płaci się za bilety jednoprzejazdowe. W żadnym z włoskich miast nie udało mi się zostawić mniej mając na zwiedzanie 3-4 dni.

Wniosek? Nie opłaca się nie kupić tej karty.

Neapol & transport | jeśli nie chcecie jednak kupować ArteCard.

Koszt biletów możecie sprawdzić tutaj (Azienda Napoletana Mobilita)

ANM Web Site - Tariffe

ANM

 

Mapę transportu publicznego możecie pobrać tutaj:

Il trasporto pubblico a Napoli

Contenuto della Pagina Nella mappa, scaricabile in formato PDF da questa pagina, sono indicate le linee di trasporto ANM(linea 1, linea 6 e le funicolari di Chiaia, Montesanto, Centrale e Mergellina), la linea 2 in gestione a Trenitalia SpA e le linee del sistema metropolitano Regionale del gruppo EAV, Ente Autonomo Volturno: Cumana, Circumflegrea, Circumvesuviana e MetroCampaniaNordEst.

Dodatkowe informacje możecie znaleźć tutaj (Comune di Napoli)

 

Trasporti e mobilità

Dispositivo di traffico temporaneo in un tratto di via G. Ferraris e via E. Gianturco, per consentire il prosieguo dei lavori di riqualificazione ambientale ed urbanistica Dispositivo di traffico temporaneo in un tratto di via G. Ferraris e via E.

 

Polecam również mapę na komórkę – Naples Metro & Rail Map (dokładnie ta sama mapa, którą znajdziecie w linku powyżej, nie jest interaktywna) i Naples Map And Walks (gotowe trasy do przejścia, aplikacja wymaga dopracowania, ale i tak podaje kilka dobrych informacji oraz wystarczająco opisuje lokalne zabytki, może służyć za przewodnik lub guide).

Obydwie bardzo ułatwiają życie. Oczywiście wybór jest większy, polecam poszperać w Sklepie Play.

Please follow and like us:
error0

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.