Italiano, dove sei? Ho bisogno di te….

Język żyje też na papierze, ale... "We all read dead people". Z żywymi się rozmawia...

W nauce języka chodzi o to, żeby na końcu procesu nauki, który nigdy nie powinien się kończyć, mówić i rozumieć co mówi do nas ten człowiek, który stoi naprzeciwko nas. O nic innego w tym nie chodzi. Zawsze chodzi o ludzi.

Nic z tego, że nauczycie się gramatyki (którą uwielbiam), że będziecie umieli rozłożyć zdanie na czynniki pierwsze, jeśli poza kartką papieru nie będziecie umieli tym językiem po ludzku władać i używać go wtedy, gdy będzie Wam potrzebny.

Jak zacząć władać językiem, którego się uczycie? Jak nie bać się odezwać?

To jest całkiem proste - trzeba się z językiem po prostu osłuchać i zacząć go traktować jak coś, co Was otacza stale, jak coś, co jest normalne w waszym otoczeniu. Jeśli niestety nie mamy możliwości być w takim środowisku na co dzień, bo na przykład mieszkamy w innym kraju, przydatna staje się technika.

Dzisiaj podrzucam Wam kanały, które wykorzystuję w nauce języka włoskiego. Lekcje nie są męczące, ani nie są zbyt długie. Uwierzcie, że czasem 3 minuty filmu wystarczą, żeby nauczyć się czegoś, co przez lata nie mogło wejść Wam do głowy. To jest czasem tak proste, że aż banalne.

Każda z lekcji ma inny cel i każda daje coś innego. Lekcje nie są też prowadzone w sposób akademicki, bo jest to żywy język. Tak świeży jak świeże jest powietrze na plaży na Zanzibarze. Obezwładnia.

Jestem ostatnią osobą, która chciałby się męczyć dla zasady, albo dla wyższego celu, więc zaufajcie mi. Będzie fajnie.

Immersione, czyli zanurzamy się we włoskim na co dzień. Całkowicie.

Nie ma to jak zanurzyć się w języku. To ważny etap nauki, o którym wiele osób zapomina myśląc, że język jest tylko w podręczniku, przynajmniej do pewnego poziomu zaawansowania. Nie jest to absolutnie prawda, jest to wręcz głupota i ignorancja (nazywam rzeczy po imieniu). Niesłuchanie języka obcego to spowolnienie procesu nauki na własne życzenie.

Słuchać trzeba, a najlepiej jest po prostu słuchać języka bezwiednie i wyłapywać jego melodię, pojedyncze słowa, bez zastanawiania się nad przekazem słuchając mówcy. Jasne, w końcu będziecie rozumieć 15%, 30%, a później 90% (w 100% nie wierzę, jeśli jest się obcokrajowcem). Jeśli mówca mówi językiem, który określam jako "ładny" czyli poprawny gramatycznie, bez naleciałości i bez grypsu, to słuchanie jest dobrym sposobem na naturalne wyłapanie konstrukcji gramatycznych i zastosowania poszczególnych zwrotów. To naprawdę się zazębia. To jest żywe.

Jeśli jest to język włoski to tym bardziej jest to ważne. Włosi po prostu mówią szybko, więc żeby ich zrozumieć, trzeba przywyknąć do ich tempa.

Posłuchaj RAI Radio 2 na żywo.

Najlepszym radiem, które znalazłam, w którym mówi się czysto i interesująco jest RAI Radio 2.

Programy nie są nudne, poruszane są różnorakie tematy począwszy od muzyki, poprzez literaturę, a kończąc na gadaniu o wszystkim i niczym. Wszystko i nic też jest istotne, zwłaszcza dla Włochów. Jeśli masz zamiast korzystać z języka włoskiego we Włoszech musisz to umieć, bo Włosi to naród bardzo towarzyski. Wieczorami trzeba się socjalizować.

Moje ulubione programy to "Sociopatici", "Radio2 Social Club" i "Non c'è un paese per giovani". Możecie słuchać na żywo, ale są również dostępne podcasty, które pozwalają Wam na wybranie dobrego (według Was) odcinka i zrobienie na przykład ćwiczenie na pisanie ze słuchu. Możliwości jest milion.

Co więcej znajdziecie tutaj niezliczoną ilość dobrej, włoskiej muzyki, więc jeśli uczycie się włoskiego z piosenek, macie tutaj wszystko, czego Wam potrzeba.  Lekcje, które inspirują i nie nudzą.

Wierzę, że jeśli tu jesteście i interesujecie się językiem włoskim w wydaniu innym niż szkolne, to lekcje w szkole językowej lub jakiejkolwiek innej już przerabiacie i szukacie czegoś innego. I dobrze, bo w sieci można znaleźć wiele lekcji, które nie są prowadzone w sposób, który już znacie.

Poniżej podaję Wam te kanały, z których korzystam z pełnym zaangażowaniem. Oznacza to, że śledzę je regularnie, a jeśli regularność mi nie wychodzi, bo pracuję, albo pływam, albo podróżuję, to i tak do nich wracam, gdy mam na to czas.

1. Italiano Automatico

Zdecydowanie moja ulubiona strona i najlepszy sposób na naukę.

Jest to projekt chłopaka o imieniu Alberto pochodzącego z miasta Brescia, dla którego język Włoski, czyli jego język ojczysty, jest pasją. Z taką samą pasją uczy innych. Codziennie na swoim profilu na Facebook zamieszcza film, w którym porusza temat wybrany na dany dzień.

Projekt jest fantastyczny tym bardziej, że jest on tworzony z czynnym udziałem jego... babci, która w jego filmach jest tak samo ważną osobą, jak i on sam. Razem omawiają problemy językowe, odpowiadają na pytania osób, które śledzą profil na  Facebook. Tworzą zgrany tandem.

 

Home - Imparare l'italiano naturalmente -

Success Stories e UPDATE 2016: BENVENUTO!! IMPARA L'ITALIANO DIVERTENDOTI CON UN METODO EFFICACE! LEARN ITALIAN HAVING FUN WITH AN EFFECTIVE METHOD! Avete studiato italiano, ma non potete parlarlo? Have you studied Italian, but you still CAN'T speak it? Avete vissuto o state vivendo in Italia, ma ancora non riuscite a parlare bene italiano?

 

To jak wyglądają przykładowe lekcje, które możecie sprawdzić na Facebook i na stronie Italiano Automatico. Leniwym wrzucam jeden z ostatnich filmów. Zobaczcie sami. Czy można prościej? Dla mnie jest to rozwiązanie idealne - im lekcja jest mniej typowa tym więcej z niej pamiętam. Na mnie to działa.

 

RIMANERE DI STUCCO! La conoscete? (Lo... - Italiano Automatico | Facebook

RIMANERE DI STUCCO! La conoscete? (Lo avevamo visto in passato, ma un ripasso oggi visto che in molti me lo hanno chiesto 😉 Nelle prossime settimane mi vedrete provare molte cose diverse, a volte usciranno bene e a volte male haha Vi chiedo solo un po' di pazienza mentre imparo ad usare la nuova attrezzatura e tecniche ;D Nel 2017 prometto di far apparire 2-3 nonne!

2. Learn Italian with Lucrezia

Niezwykle urocza (napisałam to słowo?) dziewczyna z Rzymu, która z nie mniejszym zaangażowaniem niż Alberto tłumaczy zawiłości języka włoskiego w sposób przystępny i interesujący. Jej głównym narzędziem jest YouTube, ale co nieco możecie znaleźć też na jej stronie internetowej. Jej głównym językiem pomocniczym wykorzystywanym w filmach jest angielski.

 

About Me

I'm Lucrezia, a 24-year-old Italian girl from Rome. I am a motivated graduate in Applied Interlinguistic Communication (a.k.a. translation!) from the University of Trieste. I'm now studying in Rome for my postgraduate degree. I speak English, French and have a passive knowledge of Spanish.

 

Na swoim kanale tłumaczy nie tylko kwestie językowe, ale i kulturowe, jeśli więc chcecie wejść w język w sposób kompletny, poznając i kraj i język i kulturę, to powinniście ją polubić.

 

How to use ORMAI in Italian | Learn Italian with Lucrezia

For a daily dose of all things Italian head over to my blog http://goo.gl/6Oo7Ul and facebook page http://goo.gl/qYyDLO. Also, make sure to catch up on my weekly Italian lessons on my channel, subscribe, it's free http://youtube.com/lucreziaoddone!

 

3. Ćwiczenia, które nie zabijają pasji uczenia się języka?

Mam ich dla Was dość sporo, bo należę do tych, którzy gramatykę lubią. Odkrywanie jej to jak odkrywanie tego jak coś zostało zrobione, albo skąd się wzięła ta zbędna śrubka, która była w tym czymś co rozkręciłam i skręciłam na nowo.

Nie wyobrażam sobie nauki języka bez gramatyki i dlatego też, po pół roku uczenia się języka w domu musiałam (dosłownie musiałam) zapisać się do szkoły. Nota bene z całego serca polecam Profi Lingua, jeśli tylko jesteście w Polsce.

Listę przydatnych stron podaję Wam poniżej, ale nie będę jej omawiać. Jest tam tyle materiału, że naprawdę trzeba się postarać, żeby nie znaleźć czegoś dla siebie. Po prostu poklikajcie.

 

1. Cyber Italian

 

Learn Italian Online with CyberItalian! Italian Language Course, Italian Lessons, Italian Tutors and Teachers Online, Italian Free Tests and Exercises - Cyber Italian: discover your Italian voice!

Learn Italian online! Try our free Cyber Italian lessons. Italian language courses, teachers and private lessons online. Each course - for beginner, intermediate and advanced students - includes lessons and fun-learning activities with audio, pronunciation guides, video, exercises and exams, easy-to-understand grammar explanations and vocabulary.

2. Online Italian Club

 

Learn Italian with exercises, easy readers and online lessons

(This article has a couple of large images in it. If you don't see them, click here to read it on the club website.) Buondì. Several club members have asked me recently how my Swedish is going.

3.  One World Italiano

 

Imparare l'Italiano Online Gratis

Impara l'italiano velocemente con il nostro sito, pieno di esercizi per tutti i livelli.

4. BBC

 

BBC - Learn Italian with free online lessons

Learn how to speak Italian with courses, classes, audio and video, including phrases, the Italian alphabet, vocabulary, pronunciation, grammar, activities and tests. Plus Italian slang, Italian news, radio and TV.

4. Dla uzależnionych od smartfona też coś mam.

1. Duolingo

Tę aplikację zna już chyba cały świat, ale jeśli nie jesteście jeszcze w grupie tych osób, to zawsze możecie do niej dołączyć.

Aplikacja jest kosmicznie prosta i niesamowicie skuteczna, jeśli tylko pozwolicie sobie na to uzależnienie. Bo ona uzależnia. Tak została napisana, żebyście musieli się uczyć zupełnie nie rozumiejąc, co Was zmusza do nauki. To jedyne uzależnienie, które wyjdzie Wam na dobre.

 

Learn a language for free

Duolingo is the world's most popular way to learn a language. It's 100% free, fun and science-based. Practice online on duolingo.com or on the apps!

 

2. Busuu

Aplikacja, która uczy poprzez rozmowę z native speakerami. Czego można chcieć więcej, jeśli języki, ludzie i social media kręcą Was na raz?

 

Learn languages: Spanish, French, German and start for free | busuu

Join the global language learning community, take language courses to practice reading, writing, listening and speaking and learn a new language.

 

3. Coniugazione italiano

Jedna z bardziej przydatnych aplikacji, jeśli szukacie odmiany czasowników we wszystkich czasach wraz z wymową. Nie jeden raz pomogła mi przyswoić odmianę nieregularną jakiegoś dziwnego czasownika.

 

Coniugazione italiano - Aplikacje Android w Google Play

Sprzężenie 3.000+ włoskich czasowników. Tryb audio

I co kochani? Uczycie się ze mną?

Nikt mi nie wmówi, że się nie da. Nikt mi nie wmówi, że można być za starym, żeby zacząć coś nowego, więc co Wam stoi na przeszkodzie, żeby zacząć nową przygodę? Nowa podróż to zawsze ekscytacja, chęć dotarcia do celu, podniecenie.

jasne, tak samo jak długa trasa (np. przez Hiszpanię) potrafi znużyć, spowszednieć i stać się obojętna, ale wystarczy jeden kopniak, jeden impuls, by ruszyć na nowo pełną mocą. Gadam głupoty? Może i tak, ale wiem jedno... Jeśli tylko chcesz, to możesz wszystko.

Allora... Parliamo italiano? Parli con me? Sei invitato/a a provare senza impegni. Questo è solo per te, per tuo coraggio e soddisfazione ♥.

Please follow and like us:
error0

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.