dyktando

Dyktando w języku obcym – jak przygotować ćwiczenie na pisanie ze słuchu?

Dyktando. Dlaczego pisać transkrypcje?

Dyktando to jedno z ćwiczeń, którego nie znosiłam, a które teraz doceniam. Właśnie teraz, po wielu latach nauki, najczęściej brakuje mi a) gramatyki, która wymaga skupienia, b) dyktand, które wymagają jeszcze większego skupienia. Obydwa wymagają zrozumienia.

Ostatnio znalazłam sposób na rozwiązanie problemu b i nie potrzeba do niego nauczyciela, a jedynie 10 minut na przygotowanie materiału. Oczywiście byłoby idealnie, gdyby ktoś sprawdził wynik waszego ćwiczenia, gdyby ktoś dostał materiał, który wybraliście do ćwiczenia i słowa, które spisaliście. Ale jeśli nie macie takiej osoby uważam, że to ćwiczenie to i tak ogromny krok na przód.

Spisywanie słów i zauważanie zasad, jakie wykorzystuje się w tworzeniu zdań, to bardzo ważny etap nauki. Gdy widzisz co piszesz i zaczynasz rozumieć co piszesz i dlaczego piszesz słowa tak, a nie inaczej, przyswajasz schematy, które są powtarzalne. Zaczynasz rozumieć kształt zdań i bezwiednie zaczynasz je wykorzystywać. Schematy są jak szkielet, na którym budujesz kształt twojego zdania. Jeśli przejdziesz ten etap nauki, reszta będzie zabawą.

Zaczynamy?

Znajdź nagranie, które chcesz spisać.

Na początek musicie znaleźć tekst, który jest na tyle naturalny, neutralny i prosty do słuchania, żebyście mogli z nim pracować.

Nie może być zbytnio wymagający, ani ponad Wasz poziom zaawansowania. Jeśli będzie zbyt skomplikowany utkniecie w zawiłościach gramatyki i zamiast uczyć się rozumienia ze słuchu będziecie zastanawiać się, czy ten czas to czas zaprzeszły, czy może została zastosowana mowa zależna lub jakiś inny zabieg gramatyczny, który Was po 10 minutach zniechęci do pracy z nagraniem. Znajdźcie coś prostego, coś co rozumiecie w 40%.

Dzisiaj pracuję z materiałem z filmu poniżej. Jego link to  - https://www.youtube.com/watch?v=qbqDMp_gdIs

 

Enrico Brizzi: Gli psicoatleti - LaFeltrinelli

laFeltrinelli Libri e Musica, Milano Corso Buenos Aires. 8 giugno 2011

Konwersja filmu do pliku mp3.

Aby móc pracować z nagraniem najlepiej mieć nagranie mp3. Możecie go słuchać kiedy chcecie (np. z telefonu), ale przede wszystkim musicie je posiadać, aby móc wykorzystać kolejne narzędzie, które Wam pomoże opracować nagranie od początku do końca.

Konwersja filmu znalezionego na YouTube do pliku mp3 jest banalnie prosta. Od dawna używam programu Free YouTube to Mp3 Converter i jestem nim zachwycona. Kilka minut i wszystko mam na twardym dysku i w telefonie.

Program jest w 100% bezpieczny i dziecinnie prosty w obsłudze. Wystarczy go pobrać, zainstalować, wkleić link filmu (po prostu skopiować jego adres) i nacisnąć strzałkę w dół, aby dźwięk zaczął się pobierać. Za kilka minut plik mp3 ląduje u Was na twardym dysku. 

 

freeyoutubetomp3converter

Transcribe - dyktuje zamiast żywego człowieka

Mamy wybrany film, mamy nagranie mp3, możemy startować.

Transcribe to narzędzie dostępne online, co oznacza, że, aby z nim pracować, należy się zarejestrować na stronie Transribe. Dopóki nie wyczyścicie plików cache i cookie Wasza przeglądarka będzie pamiętała Wasze logowanie, czyli będziecie mogli korzystać z narzędzia w trybie offline.

Narzędzie nie jest darmowe, ale, jeśli jesteście regularni, pracujecie systematycznie i wiecie, że taki sposób pracy z nagraniami i tekstem Wam odpowiada, opłaca się. Roczna subskrypcja to 20$, czyli 0,35$ jeśli pracujecie z nim tylko jeden raz w tygodniu. Ale wcale nie musicie zaczynać od wersji płatnej, macie możliwość wypróbowania narzędzia przez 7 dni za darmo. Nie musicie podawać numeru karty kredytowej, by dostać się do wersji próbnej.

Zarejestrowani do wersji próbnej? To zaczynamy. Wybieramy plik, który chcemy wgrać do systemu. To plik mp3, którzy stworzyliśmy wcześniej. Możecie też od razu wkleić link do wideo pobrany z YouTube, ale polecam wielokrotne odsłuchanie tekstu, który spisaliście po to, żeby go zapamiętać. Po tym jak go spiszecie wgrajcie go do telefonu i słuchajcie jak radia, bez wczuwania się. Zdziwicie się, jak szybko zaczniecie rozumieć ten tekst.

 

transcribe-1

 

I tak naprawdę, to wszystko... Sekundę po wybraniu pliku zaczyna się dyktando. Usłyszany tekst zapisujecie w edytorze poniżej. Zaznaczyłam dwa najważniejsze przyciski - stop/start i zwolnij tempo czytania. Jeśli mówca mówi zbyt szybko możecie lekko zwolnić tempo.

Przeglądarka pamięta tekst zapisany tak długo, jak jej nie resetujecie do ustawień podstawowych lub do momentu skasowania plików cache i cookie. Oczywiście polecam zapisywanie każdej wersji. Szkoda byłoby stracić wyniki swojej pracy. Przycisk zapisu to pierwszy na lewo od przycisku "dictate".

 

transcribe-2

Please follow and like us:
error0

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.