Lizbona i Porto (pt) | 5 miejsc. Tutaj znajdziesz porto.

Zaczynam wyliczankę z kieliszkiem w dłoni.

Nie wiem jak uważacie, ale dla mnie podróż to smak. Smak jedzenia i smak wina. Gdziekolwiek jest jestem szukam tych dwóch i jeśli znajdę to puszczam tę informację w świat.

Wysyłam Was dzisiaj do 5 miejsc w Portugalii, w których poczułam się wspaniale i które wspominam do dzisiaj. Jeśli tylko będziecie w Lizbonie i w Porto wstąpcie do nich, bo są warte Waszego czasu. Nie muszę Wam rzecz jasna powtarzać, że Portugalia to głównie porto?

Ten post można pisać tylko przy butelce dobrego wina, więc otwieram swoje, nalewam potężny kieliszek i wyliczam.

Lizbona | Cachorraia Nacional - wine destination

Jak dla mnie jedno z najbardziej winiarskich miejsc w mieście. Przyciągnęło naszą uwagę nocą, gdy po kolacji w Barrio Alto i wieczorze Fado, w połowie pijani wracaliśmy na nabrzeże, by wsiąść do metra. Niestety nie doszliśmy do niego, bo po prostu musieliśmy tutaj wejść.

Miejsce jest klimatyczne, w iście winnym wystroju poskładanym z beczek i pustych, drewnianych boxach po winie. Ktoś przelał na to miejsce swoją winiarską pasję i zrobił to fantastycznie przy pomocy prostych materiałów. Taką ścianę zrobię u siebie w domu, gdy to tylko nabędę. Mówię poważnie.

 

Czego możecie się spodziewać? Możliwości testowania wielu smaków z różnych butelek, jak i możliwości kupienia jednej. My wybraliśmy butelkę Tons, którą wybraliśmy już raz do jednego z obiadów i o ile pamiętam zabraliśmy ją wpół pełną (a może wpół pustą) do hotelu.

Na miejscu zastaniecie mile obsłużeni, być może nawet spotkanie naszego kelnera, który nam opowiedział, że przyleciał do Portugalii z Brazylii szukać lepszego życia. Był naprawdę uroczy i sprawił, że ten wieczór był jeszcze lepszy.

Jeśli jesteście głodni możecie tutaj dostać tapas. Nie ma ich w Portugalii, aż tyle co w Hiszpanii, ale są wszędzie tam, gdzie jest wino.

 

Adres:

Av D. Carlos I 144
1900 Lisbon
mob.: +351 913 752 162
 

Facebook

Lizbona | Porto Wine Bar - porto world

Miejsce, na które trafiliśmy wracając z kolacji w Canto Saudade. Że był to ciężki wieczór, bynajmniej nie z powodu kolacji, która była świetna, tylko z powodu zawiesistej atmosfery po jakiejś kłótni (zakończonej podczas tej kolacji) miejsce wydało się idealne.

 

I takie też było. Każdy miłośnik porto ma możliwość zatopienia się tutaj w wielości rodzajów tego trunku i poznania ich od środka. Jeśli nie wiecie co wybrać (i w ogóle jak się zabrać za ten temat) zapytajcie obsługę. Wszyscy mówią po angielsku (przynajmniej na naszej zmianie) i zaproponują coś, co Wam na pewno posmakuje. A jak nie posmakuje, to nie ma problemu. Możecie poprosić o kieliszek czegoś innego. Gwarantuję, że jeśli (tak jak ja) zapoznaliście się tutaj z tym trunkiem po raz pierwszy w życiu, wyjdziecie w szampańskim humorze. To bez dwóch zdań. Możecie też coś przekąsić, a jak już będziecie mieć dość, macie blisko do metra.

 

Adres:

Rua dos Bacalhoeiros 143,

1100-253 Lisboa

mob.: +351 21 133 2917

www: Porto Wine Bar

Porto | Base - porto chill

Świetne miejsce na porannego drinka. Nie żartuję. Poranny drink ma to do siebie, że jeśli jest śniadaniem, to nie ma żadnych powodów, żeby nie wpaść w dobry humor. Nie mówię tutaj o upijaniu się, nic z tych rzeczy. Po prostu to miejsce jest taką oazą w mieście i można poczuć się tutaj jak na łące w środku miasta.

 

Nic Was nie ogranicza, sąsiad nie siada przy stoliku oddalonym o 50 centymetrów, tylko na skrzyni oddalonej o 20 metrów. Oprócz foteli i stolików są też koce na trawie i skrzynki, spełniające rolę stolików. Miejsce idealne dla każdego, i dla tego kto chce się poczuć wytwornie i dla tego, kto chce po prostu wyłożyć się na trawie. Jest tu po prostu dobrze, nie ma konieczności, żeby się spinać, napinać i krygować na kogoś, kim się nie jest.

 

Adres:

Passeio dos Jardim,

Porto

mob.: +351 910 076 920

www Base Porto

Porto | The Wine Box - kingdom of porto

Miejsce, które znalazłam na Facebooku długo przed wyjazdem do Porto i o którym będąc w Porto kompletnie zapomniałam. Jak zawsze zrobiłam przed wyjazdem listę miejsc „must see & must be” i jak zwykle poszliśmy na żywioł. Porto tak wciąga. Chwyta Cię za nogę i za serce i trzyma Cię jak niewolnika, tylko, że zamiast płakać nad swoim losem chcesz więcej i więcej. A więc The Wine Box odnalazło się w deszczowy dzień, na szczycie męczącego wzniesienia, tego, którym schodzi się w dół do nabrzeża Duoro.

The Wine Box jest miejscem, które pozwala się poczuć fancy. To słowo ostatnio określa stan, który ciężko mi określić w języku ojczystym. Rozumiem przez to, że wchodzisz, widzisz co się dzieje dookoła i czujesz, że „to jest to”, „to jest miejsce dla mnie”, „pasuję tutaj razem ze swoją pasją do wina każdego rodzaju”, "jestem cool".

 

Nie jest tanio, jeśli brać pod uwagę ceny portugalskie (i nasz tym razem ograniczony budżet). Potrafi być taniej, ale jest fajnie. Możecie zamówić kieliszek wina lub porto (w tym przypadku dokonam rozróżnienia, bo możecie zamówić jedno i drugie) i możecie oczekiwać specjalistycznego doradztwa. Jest fajnie, choć proponuję zabrać trochę więcej pieniędzy niż na obiad, wtedy to miejsce naprawdę będzie potrafiło dać Wam to, czego oczekujecie.

Możecie też naładować za darmo baterię do aparatu. Moja niestety nie wytrzymała ilości zdjęć wykonanych tego dnia, stąd zdjęcia wykonane częściowo telefonem, za co z góry przepraszam. Mam jednak nadzieję, że to nie ujmuje temu miejscu uroku.

 

Adres:

R. dos Mercadores 72,

4050-374 Porto

mob.: +351 22 203 4100

Facebook

Porto | Vila Nova de Gaia - capital of porto

Tutaj trudno mi określić, gdzie powinniście pójść. Całą dzielnicę należy uznać za jedno wielkie miejsce, gdzie można po prostu przyjść i kosztować wino, od rana do nocy. Na wzgórzu znajdziecie kilkanaście winiarni, wszystkie z półki porto. Każda z nich ma swoje miejsce ze stolikami, gdzie możecie spędzić cały dzień. Dosłownie. Nie żartuję. My byliśmy tylko w Taylor’s (zobacz post), ale zamierzamy odwiedzić i pozostałe w przyszłym roku (Ryanair, proszę bilety w dobrej cenie, bo mam plany…).

Atmosfera tutaj panuje nieziemska. Wszystko co się tutaj dzieje jest po prostu magiczne. Możecie oprócz tego wejść na wycieczkę z przewodnikiem, który Wam opowie skąd się wzięło Porto, jak kształtowała się historia tego trunku, jak wygląda proces produkcji. Powiem Wam uczciwie, że degustacja z taką porcją wiedzy w głowie to coś wspaniałego. Wtedy porto smakuje inaczej. Smakoszom polecam odwiedzenia tego miejsca wieczorem.


Please follow and like us:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.