Spreewald (de) | kajakiem i na rowerze

Baśniowa kraina wpisana na listę UNESCO

Fascynujące lasy Spreewald to oaza spokoju i jedno z bardziej urokliwych miejsc w Europie Środkowej – raj dla ornitologów i ludzi, którzy najlepiej czują się wśród bujnej roślinności oraz wiejskich krajobrazów. Dorodne skupiska drzew, nazywane przez tubylców „Pusch”, przecinają dziesiątki rzek i strumieni, określanych po niemiecku „Fließ”. W ciągu ostatniego tysiąclecia tutejsze tereny zasiedlały plemiona łużyckie, które zapoczątkowały chów bydła i uprawę roślin.

W 1990 r. międzynarodowa organizacja UNESCO uznała Spreewald za Rezerwat Biosfery. Ten status miejscowe lasy zawdzięczają licznym strumieniom i potokom, dziewiczym krajobrazom, obficie porośniętym łąkom i autentycznej roślinności, która zachowała się wśród pól uprawnych. Dzięki harmonijnej egzystencji człowieka i przyrody rzadkie gatunki zwierząt, zagrożonych wymarciem, które wyginęły już na wielu innych obszarach, prowadzą w Spreewald spokojny żywot, stanowiąc atrakcję turystyczną.

Przydatne informacje

Lasy Spreewald rozpościerają się między Berlinem a Dreznem i z tych miast najlepiej jest dotrzeć do rezerwatu autem.

Do Lübbenau, gdzie znajduje się informacja turystyczna, można także dojechać z głównej stacji w Berlinie pociągiem, który jedzie w kierunku Cottbus. W Burgu odwiedzający znajdą centrum informacji na temat biosfery „Schlossberghof”, w Lübbenau na uwagę zasługuje Dom Ludzi i Przyrody, zaś w Schlepzig turyści dowiedzą się więcej na temat lasów Spreewald oraz poznają ofertę zorganizowanych wycieczek po okolicy.

Lasy Spreewald można oglądać podczas wycieczek łodzią, które odbywają się w sezonie od końca marca do końca października. Najkrótszy wariant wycieczki zajmuje 1,5 – 3, a jego destynacją jest sieć bajkowych wysepek w wiosce Lehde.

Rowerowy Spreewald

Idealną bazą wypadową dla rowerzystów, którzy lubią rustykalne krajobrazy, jest Lübbenau. Wokół miejscowości biegnie licząca 250 km tzw. Pętla Ogórkowa.

Cucumber-cycle path jest najbardziej znaną, lokalną trasą. Wycieczki na jednośladach oferują lokalni przewodnicy, którzy z chęcią opowiadają o walorach tutejszej przyrody, uprawie zbóż czy miejscowych trunkach. Wypady zazwyczaj rozpoczynają się w Lübbenau, aby następnie obrać kurs na Spreewald i liczne atrakcje turystyczne.

Po drodze można spróbować regionalnych potraw i odpocząć w rustykalnym pensjonacie. Zorganizowane wyprawy odbywają się od maja do września na głównych szlakach, do których należą Trasa Rzemiosła Spreewald, Wycieczka po Okolicach Spreewald czy Pętla Ogórkowa Lübbenau. Dodatkowej rozrywki dostarczają przejazdy na tandemach rowerowych. Brak sprzętu nie stanowi najmniejszego problemu, ponieważ na miejscu można skorzystać z wypożyczalni Spreewelten Bahnhof Lübbenau.

Trasa ogórkowa – Lübbenau

Spreewald słynie z ogórków konserwowych. Dwa razy w tygodniu wraz z przewodnikiem można udać się na „Ogórkową wycieczkę”, w trakcie której poznasz tajniki ogórkowej uprawy i odwiedzisz okoliczne stawy.

Trasa „Pusch”

Jeżeli cenisz bliskość natury, niezapomnianych wrażeń dostarczy ci zorganizowana wycieczka przez rezerwat, wpisany na listę zabytków przyrody UNESCO.

Licząca 35 km trasa obejmuje tamę przeciwpowodziową i miejsca, stanowiące najbardziej urokliwe przykłady tutejszej flory i fauny. Wśród głównych atrakcji warto wymienić wieżę widokową i zamek na wyspie Lübben.

Lübbenau – Barzlin – Lübbenau

Kolejną propozycję dla amatorów dwóch kółek stanowi licząca ok. 30 km trasa z Lübbenau do Barzlin. Barzlin położone jest na północnym zachodzie Lübbenau. Porośnięty bujną florą teren stał się oazą dla wielu gatunków ptaków, które można dostrzec z wieży widokowej.

Trasa okrężna Lübbenau – Burg

Wycieczka do miejscowości Burg to znakomita propozycja dla osób, które chcą przejechać dwie ścieżki edukacyjne i zobaczyć piękną panoramę z „Wieży Bismarcka”.

3 ostatnie kilometry 40-kilometrowej trasy stanowią kwintesencję niemieckiego krajobrazu i obejmują tzw. Ścieżkę Wotschofska ze słynnym pensjonatem, gdzie można skosztować tradycyjnych, niemieckich specjałów. Położony w sercu malowniczego lasu budynek otoczony jest małymi wioskami. Nieopodal płynie poprzecinana licznymi mostami rzeka, gdzie na turystów czekają klimatyczne łodzie. W drodze powrotnej rowerzyści mogą zwiedzić piękny ogród w stylu angielskim.

Ptasie gniazda w Lübbenau

Osoby o zainteresowaniach ornitologicznych powinna zainteresować 35-kilometrowa trasa, która wiedzie przez rezydencjonalną, zieloną część Lübbenau. Urozmaicenie rustykalnych krajobrazów stanowią miejsca wylęgu rzadkich ptaków.

Na własnych nogach i kajakiem

Celami pieszych wycieczek po lasach Spreewald najczęściej są położona nad zalewem wioska Lehde (trasa ma 5 km), rybacka wieś Leipe (trasa ma 14 km) oraz otoczona olchami Wotschovska (trasa ma 7 km). Urokliwa Lehde jest skomunikowana za pomocą sieci dróg wodnych, w których można udać się na pocztę czy do pracy.

Maleńkie wysepki, między którymi kursują łodzie, mają niepowtarzalny, bajkowy klimat. Ścieżka Wotschofska prowadzi na malowniczo położoną wyspę, otoczoną 14 mostami, która szczyci się karczmą z 1894 r., Kościołem Św. Mikołaja i pozostałościami dawnej architektury. Można dostać się tutaj wyłącznie łódką lub pieszo.

Spreewald to ponad 500 km tras wodnych. Rezerwat Biosfery można zwiedzać kajakiem lub kajakiem kanadyjskim. Na miejscu bez problemu zaopatrzysz się w mapę lokalnych dróg wodnych, chyba że wybierzesz zorganizowaną wycieczkę. W przypadku dłuższych postojów należy skorzystać z kampingu. Po drodze znajdziesz liczne pola biwakowe, na których wolno spędzić jedną noc.

Nocleg | ACHAT Premium Schwarzheide/Spreewald****

Polecamy doskonały hotel ACHAT Premium Schwarzheide / Spreewald****. Idealna lokalizacja, dzięki której szybko dotrzesz w niemal każdy zakątek Brandenburgii, wygodne pokoje i przepyszne śniadania. Mamy dla Was pakiet rodzinny, który za niewielkie pieniądze pozwoli Wam odpocząć i zwiedzić ten wspaniały region.
www.trivoo.net
Booking.com

Comments