Artystyczna Praga

Žižkov oczami Davida Černý’ego

Na prawym brzegu Wełtawy, niedaleko centrum, zaledwie parę przystanków od Dworca Głównego, znajduje się dzielnica Pragi, która do 1922 r. funkcjonowała na prawach oddzielnego miasta. Po dziś dzień zachowała ona niepowtarzalny klimat. Niegdyś zamieszkany przez robotników Žižkov z czasem stał się ojczyzną miejscowej bohemy artystycznej. Zwarta zabudowa kamienic z przełomu XIX i XX w. oraz nierówne ukształtowanie terenu tworzą wyjątkową atmosferę dzielnicy, ale wymagają także pewnego wysiłku ze strony zwiedzających.

W tej tętniącej życiem części Pragi znajdziesz zbudowaną w latach 1985-1992 wieżę telewizyjną, która stała się atrakcją turystyczną za sprawą słynnego czeskiego artysty, Davida Černý’ego. Z jego inicjatywy na wieży i u jej stóp umieszczono Miminkę – rzeźby, przestawiające raczkujące i wspinające się po budowli dzieci. Dzieło miało być eksponowane tymczasowo, ale ponieważ spodobało się mieszkańcom, na stałe weszło do miejskiego krajobrazu. Inną kontrowersyjną pracę autora, uhonorowanego najbardziej prestiżową czeską nagrodą w dziedzinie sztuk plastycznych (Nagrodą Chalupeckiego) umieszczono w Pałacu Lucerna przy Placu Wacława (Vaclavske Namesti). Przedstawia ona patrona Czech, siedzącego na martwym, odwróconym koniu, co stanowi nawiązanie do najbardziej znanego, praskiego pomnika, zaprojektowanego przez Josefa Václava Myslbeka.

Czeski humor w kinie i teatr, jakiego nie znacie.

Specyficzne, typowe dla Davida Černý’ego poczucie humoru, stanowi wyraz czeskiej kultury i przejawia się w twórczości wielu reżyserów, z których dorobkiem możesz zapoznać się w Pałacu Lucerna. Obiekt powstał z inicjatywy Vácslava Havla, dziadka późniejszego prezydenta Czech, Václava Havla. Na uwagę zasługuje legendarna dziś, rodzinna kawiarnia Havlów. Godny polecenia jest także Palác Akropolis. Rokrocznie odbywają się tutaj dziesiątki wydarzeń kulturalnych – pokazów filmowych, koncertów czy przedstawień. Kinową mapę Pragi uzupełniają Biooko i Kino Svetozor.

Praga nie jest miejscem dla wszystkich rodzajów sztuki, ale równocześnie życie Pragi łączy się ze sztuką. Tętni tutaj życie teatralne. W Pradze znajduje się mnóstwo teatrów państwowych i prywatnych. Czesi mają także długą tradycję, związaną z lalkarstwem i teatrem cieni – posiadają jego własną, specyficzną odmianę (black and white theatre) – mówi Aleksandra Tolasz, aktorka z teatru The Bear Educational Theatre.

Zobacz na własne oczy

[powr-media-gallery label="663379"]

Gdzie spać? | Design Hotel Voyage

Jeśli Zizkov to hotel powinien nawiązywać do okolicy. Polecamy wygodny, stylowy hotel Voyage.

Położony w miejscu spokojnym, a jednak w bliskiej odległości od centrum miasta i metra. Jest otoczony zielenią Parku Vitkov, a jednocześnie blisko stąd do wielu kawiarni, restauracji i klubów. W hotelu możecie smacznie zjeść i dobrze odpocząć po wielogodzinnym zwiedzaniu miasta.

www.trivoo.netBooking.com